EU gumiabroncs cimke
Az uniós címke tájékoztatja a fogyasztókat a gumiabroncs három alapvető jellemzőjéről: energiahatékonyság, nedves fékezés és külső zaj. Minden kritériumnak saját osztálya van, amelyet betűvel és színnel fejeznek ki.Energiahatékonyság
A gumiabroncsok a teljes üzemanyag-fogyasztás 20%-át teszik ki. A gumiabroncsok futása az úton hőfelszabadulással járó deformációt okoz. Ez a jelenség egy gördülési ellenállásnak (RR) nevezett erőt hoz létre, amely minél nagyobb, annál több üzemanyagot fogyaszt a motor. Az alacsony gördülési ellenállás ezért fontos kritérium az üzemanyag-fogyasztás és következésképpen a CO2-kibocsátás csökkentéséhez.
A címke jelzi, hogy a gumiabroncs melyik gördülési ellenállási osztályba tartozik. Az osztályok A-tól (legkisebb gördülési ellenállás) G-ig (legnagyobb gördülési ellenállás) terjednek.
A gumiabroncsot egy olyan próbapadon vizsgálják, amely a szabványos protokoll szerint egy 2 méter átmérőjű dobból áll. A vizsgálat 80 km/h-s sebességgel való haladást szimulál, a gumiabroncs terhelési indexének 80%-ának megfelelő terheléssel.
Nedves fékezési teljesítmény
A gumiabroncs tapadása nedves úton döntő tényező a vezető és utasai biztonsága szempontjából. Ennek mérésére az európai irányelv egy jegyzőkönyvet hozott létre, amely meghatározza azokat a feltételeket, amelyek mellett a vizsgálatot el kell végezni: kiindulási sebesség, pálya jellemzői, vízmagasság, hőmérséklet.
Az osztályba sorolás a teszteredményeknek a referenciaabronccsal kapott eredményekkel való összehasonlítása után történik. Az osztályok A-tól (legjobb) G-ig (legrosszabb) terjednek.
Ezt a tesztet egy ABS-szel felszerelt szabványos járművel kell elvégezni. A fékezést a 80 km/h-ról 20 km/h-ra történő lassítás során mérik. A vizsgálat elvégzésének minden körülményét az irányelv határozza meg. Íme néhány ezek közül:
- Hőmérséklet: téli gumiabroncsok esetében 2 °C és 20 °C között, nyári gumiabroncsok esetében 5 °C és 35 °C között.
- A pálya nedvesedése: 0,5 és 1,5 mm közötti vízszint.
- A pálya jellemzői: lejtés, egyenletesség, felület minősége, textúra, súrlódási tulajdonságok...
Külső vezetési zajszint
A gumiabroncsok zaja az életminőséggel kapcsolatos egyik kritérium. Jelentősen hozzájárul a jármű által kibocsátott általános zajhoz. 50 km/h felett még dominál is. A külső vezetési zaj csökkentése ezért hozzájárul a zavaró zaj csökkentésére irányuló erőfeszítésekhez.
A vizsgálat során mért eredményt az előírások által meghatározott határértékkel hasonlítják össze. A zajteljesítményt három osztályba sorolják, amelyeket egy (legjobb jegy), két vagy három hanghullámmal jelölnek. A címkén a konkrét zajérték decibelben kifejezve is fel van tüntetve.
Ki végzi a vizsgálatokat?
A gumiabroncsgyártók vagy -importőrök felelőssége a gumiabroncsok teljesítményének értékelése az európai jelölésekkel kapcsolatban. Ez tehát egy önhitelesítési folyamat.
Minden gyártó az európai intézmények által pontosan meghatározott protokollnak megfelelő teszteknek veti alá termékeit. Vállalja, hogy megbízható és objektív besorolást ad, amely lehetővé teszi a fogyasztók számára a gumiabroncsok egymással való összehasonlítását.
Ezután az Unió egyes tagállamainak feladata, hogy garantálják, hogy a teszteket a meghatározott eljárásnak megfelelően végezték el, és hogy elvégezzék a szúrópróbaszerű ellenőrzéseket.
Téli gumiabroncsok kiválasztása? Itt az új Téli gumiabroncs teszt 2024.
ADAC 2023
ADAC 2022
AutoBild 2021
Goodyear UltraGrip Performance+
91 %
18 értékelés
Autozeitung 2019
AutoBild 2018
ADAC 2018
Michelin Alpin 5
88 %
28 értékelés
ADAC 2024
ADAC 2023
ADAC 2022
Continental WinterContact TS 870
78 %
19 értékelés